понедельник, 18 апреля 2011 г.

Заупокойная лития для чтения мирянами


Заупокойная лития для чтения мирянами

Трисвятое. Слава, и ныне: Пресвятая Троице... Господи, помилуй. (Трижды) Слава, и ныне: Отче наш...

Тропари, глас 4-й
Со духи праведных скончавшихся души раб Твоих, Спасе, упокой, сохра­няя их во блаженней жизни, яже у Тебе, человеколюбче.
В покоищи Твоем, Господи, идеже вси святии Твои упокоеваются, упо­кой души раб Твоих, яко един еси че­ловеколюбец.
Слава: Ты еси Бог, сошедый во ад и узы окованных разрешивый, Сам и души раб Твоих упокой.
И ныне: Едина чистая и непороч­ная Дево, Бога без семене рождшая, моли спастися душам их.
Господи, помилуй (40 раз).

Помяни, Господи Боже наш, в ве­ре и надежди живота вечнаго усопшия рабы Твоя (имена), и яко благ и человеколюбец, отпущаяй грехи, и потребляяй неправды, ослаби, остави, и прости вся вольная их согреше­ния и невольная, возставляя их во святое второе пришествие Твое в прича­стие вечных Твоих благ, ихже ради в Тя единаго вероваша, истиннаго Бога и человеколюбца; яко Ты еси воскре­сение и живот, и покой рабом Твоим (имена), Христе Боже наш, и Тебе сла­ву возсылаем, со безначальным Твоим Отцем, и с Пресвятым Духом, ныне и присно и во веки веков, аминь.
Честнейшую Херувим и славней­шую без сравнения Серафим, без истления Бога Слова рождшую, сущую Богородицу, Тя величаем.
Слава, и ныне: Господи, помилуй. (Трижды)
Господи Иисусе Христе, Сыне Бо­жий, молитвами пречистыя Твоей Матере, преподобных и богоносных отец наших и всех святых помилуй и упокой души раб Твоих (имена) и всех право­славных христиан в безконечныя веки, яко благ и человеколюбец, аминь.

Затем троекратно возглашаем:
Рабом Божиим преставльшимся, отцем и братиям нашим, и всем пра­вославным христианом, о нихже и по­минание творим, вечная память.

Читаем трижды тропарь с покло­нами:
Покой, Господи, души усопших раб Твоих (поклон), и елико в житии сем яко человецы согрешиша, Ты же, яко человеколюбец Бог, прости их и помилуй (поклон), вечныя муки избави (поклон), небесному Царствию при­частники учини (поклон), и душам на­шим полезная сотвори (поклон).